HOŞGELDİN Outlook.com

Outlook.com yeni hotmailBu gün mail kutularını açan Hotmail kullanıcıları büyük bir sürpriz ile karşılaştılar. Alışık oldukları Hotmail arayüzü tamamen değişti ve metro tarzına büründü. Ayrıca bu hamle ile beraber Hotmail markasının da sonu gelmiş oldu. Microsoft mail hizmetini artık Outlook.com üzerinden devam ettirecek. Şu anda siteye girip Outlook uzantılı mail alabilirsin. Acele edersen This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. gibi bir posta adresine sahip olabilirsin.

 

Outlook.com bizi metro arayüzü ile karşılıyor. Bu arayüz Microsoft’un bir süre önce duyurduğu ve Windows 8 de kullanılacak arayüz. Daha öncelerde Windows Phone ya da Windows 8 Preview sürümlerini kullandıysan bu arayüz sana oldukça tanıdık gelecektir. Tarayıcıyı tam ekran modunda kullanırsan bir Windoıws 8 uygulaması kullanıyor hissine kapılabilirsin.

Sistemi demek için facebook, twitter gibi hesaplarımı Outlook.coma bağlayıp Gmail Kişi Listemi de Outlook.coma aktardım ve kullanmaya başladım.

Hotmail den bildiğimiz işe yarar özellikler Outlook.comda da yer alıyor.

  • Hızlı Görünümler bölümünde yer alan fotoğraflar bağlantısından içinde fotoğraf olan maillere ulaşmanız mümkün. Ya da facebook, Twitter gibi sosyal ağlardan gelen bildirimlere Sosyal ağ güncellemeler bölümünden ulaşman mümkün. Outlook.com bu akıllı filtreleme işlemlerini gerçekten iyi yapıyor
  • Outlook.com ile tümleşik olan mesajlaşma alanını –eski online Messenger–  kullanarak gerek Facebook gerek Live Messenger listendeki kişilerle mesajlaşabilirsin. 
  • Sistemin herhangi bir yerinde mail alanı ile ilgili en ufak bilgi yer almıyor. Gmail G-Drive ile birlikte mail alanını 10 GB + olarak belirlemişti. Sanırım Outlook.com bu limiti kaldırdı. Buna rağmen tek bir mail için dosya eki boyutu hala 20 MB. 

Kısa bir incelemeden sonra şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki değişiklik sadece kullanıcı arayüzünün değişmesinden ibaret. Hatta bazı bölümlerde hala eski arayüzle karşılaşabilirsin. Henüz tamamlanmış bir sistem kullandığımızı düşünüyorum çünkü bir kaç bölümün Outlook.com karşılığı yok ve buralara tıklayınca eski sayfalara yönleniyorsunuz.

Gmail duyurulduğundan beri mail trafiğimi gmail üzerinden yönetiyorum. Google Apps duyurulduğundan bu yana da This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresini Gmail arayüzü üzerinden kullanıyorum. Outlook.com şık bir arayüz sunuyor ama ben hala fikrimi soranlara Gmail tavsiye ediyorum.

 

 

Etiketler: email, outlook