101 Azure | Kayıt ve Uygulama Yayınlama

Microsoft Bulut çözümü Azure kullanarak uygulamalarınızı daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz. Örneğin uygulamalarınızın veri tabanını bulutta tutup kullanan herkesin aynı anda tüm uygulamayı güncellemeden içerik güncellemesini sağlayabilirsiniz. Bu ders kısaca Azure ve kullanımını konu alıyor. İlk uygulamamız için Azure SDK e ve bir Azure hesabına ihtiyacımız olacak.

Azure Hesabı Almak       

Azure üzerinde uygulamalar çalıştırmak için öncelikle bir Azure hesabına ihtiyacımız var. Şanslıyız ki Azure işlemlerinin yapıldığı windowsazure.com Türkçe destek veriyor. Portal kısmı henüz Türkçe olmasa bile çok rahat kullanabilirsiniz.

Kayıt olmak için bir Microsoft Hesabına [1]  ve bir kredi kartına ihtiyacınız olacak.

Ücretsiz Azure Hesabı

İlk olarak windowsazure.com/tr-tr/pricing/free-trial  adresine gidip ücretsiz deneyin bağlantısına tıklayın. Açılan sayfada sizden Microsoft Hesabınız ile giriş yapmanız istenecek.  Bu adımı tamamladıktan sonra Azure ile ilgili bölüme geçebilirsiniz.

Azure öğrenmek için ücret ödemeden bir deneme hesabı alıp, 90 gün boyunca kullanabilirsin. Kredi kartından siz istemediğiniz sürece hiçbir ücret tahsil edilmeyecektir. Ücretsiz Azure Hesabı aşağıdaki özellikleri kapsıyor:

 Azure Kayıt Adımları

  

Bu sayfada, kullanacağınız hesap içeriği ile ilgili bilgiler size sunuluyor. Dil seçimini yapıp ileri diyerek sonraki adıma geçebilirsiniz.

 

Bu sayfada kimliğinizi doğrulamak için telefon numaranız isteniyor. Telefonla aranarak ya da sms ile gereken kodu alabilirsiniz. Sms seçeneği daha rahat olduğu için tavsiye edilir.

Bu sayfayı görmeniz kayıt adımlarını başarıyla tamamladığınız anlamına geliyor. Portal linkine tıklayarak Azure yönetim alanına girebilirsiniz. Burada Azure ile ilgili tüm işlemlerini yapabilirsiniz.

Azure SDK Kurulumu

Visual Studio ile Azure uygulamaları geliştirebilmek için Azure SDK inin bilgisayarınıza kurulmuş olması gerekiyor. Visual Studio 2010 SP 1 ve Visual Studio 2012 için gereken SDK paketini windowsazure.com/en-us/develop/net/?fb=tr-tr adresinden indirebilirsiniz.

İlk Uygulamamızı Yapmaya Başlıyoruz

Visual Studio’yu açıp File/New Project seçeneğini, ardından ise Cloud bölümünden Windows Azure Cloud Service seçeneğini seçip projemizi yaratalım.

Örnek içerik ile doldurulmuş Azure Projesi Visual Studio tarafından oluşturulacaktır. Bu projedeki amacımız uygulamayı hazırlayıp Azure Sunucularına göndermek olduğundan, örnek içeriği değiştirmeyeceğiz.

Projemizi oluşturduktan sonra manage.windowsazure.com adresinden Azure Portal’a ulaşıp gerekli ayarları yapmaya başlayabiliriz.

Portalda ilk olarak Web Sites alanına gidip  buradan Create Web Site bağlantısına tıklayarak ilk sitemizi oluşturmaya başlıyoruz. Bağlantıya tıkladığınız anda sayfanın altından yeni bir panel çıkarak bize sitemiz için kullanacağımız URL ve dosyaların barındırılacağı lokasyon bilgisini soracak. Bu bilgileri belirledikten sonra Create Web Site bağlantısına tıklıyoruz.

 

 Birkaç dakika bekledikten sonra site profilimiz aktif hale gelecektir. Daha sonra name sütunundaki hesap adına tıklayarak detay sayfasını açacağız.

  

Açılan Dashboard sayfasında Download Publish Profile bağlantısına tıklayarak projemizin ayarlarını indiriyoruz. Bir sonraki adımda bu ayarları projemiz ile birleştireceğiz. Bu sayede Azure hesabımız ile ilgili birçok ayar otomatik olarak yapılmış olacak.

 

Azure Projemizi Açarak Solution Explorer kısmından daha önce oluşturduğumuz WebRole1’ i seçelim ve sağ tuş tıklayıp ardından Publish seçeneğini seçelim. İmport butonuna tıklayarak daha önce indirdiğimiz Azure ayar dosyasını seçelim ve next butonuna basalım.

  

Gördüğünüz gibi tüm ayarlar otomatik olarak gelmekte. Dilerseniz hemen Publish butonuna basarak projenizi yayınlayabilirsiniz ya da next butonlarına basarak diğer adımları da inceleyebilirsiniz.

Hotmail.com, Msn.com ve Outlook.com hesaplarınız bir Microsoft Hesabıdır.

Etiketler: azure